Jakie pompy do CO wybrać?

Pompy dobierane są przede wszystkim dla dwóch parametrów. Oznacza to przepływ wody i ciśnienie, które pompa musi pompować. Na podstawie tych parametrów należy wybrać wydajność pompy obiegowej. Wydajność określa, ile wody pompa może dostarczyć do systemu grzewczego w ciągu jednej godziny. Dodatkowo sprawdź maksymalne ciśnienie, jakie może wystąpić w pionie i wyreguluj ciśnienie pracy pompy obiegowej CO. Ważny jest również zakres temperatur, w jakich pompa może pracować oraz wytwarzany przez nią hałas. Im mocniejsza pompa, tym głośniej hałasuje. Pompy CO muszą być również wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia, takie jak wyłączniki termiczne i wyłączniki przeciążeniowe.

Co się stanie, jeśli wybiorę pompę, która jest za mała lub za duża?

Wybór zbyt małej pompy do potrzeb układu hydraulicznego spowoduje niedostateczny przepływ wody, obniżenie komfortu w instalacji grzewczej w zimie oraz skrócenie żywotności i czasu pracy pompy. W systemie mogą tworzyć się kieszenie powietrzne. Jeśli wybierzesz pompę, która jest zbyt duża w stosunku do potrzeb układu hydraulicznego, pompy do CO będą generować nadmierny hałas w układzie i znacznie zwiększy koszty zużycia energii elektrycznej. Pompę CO należy dobrać zgodnie z zaleceniami producenta kotła oraz innych elementów instalacji.

Wybierając pompę CO zwróć uwagę na wymagania hydrauliczne swojej instalacji

Warto wybrać taki model pompy, który gwarantuje najniższe możliwe zużycie energii oraz posiada układ elektroniczny automatycznie dostosowujący parametry pompy w odpowiedzi na zmiany w układzie hydraulicznym. Przykładem takiego systemu jest bezstopniowy układ elektroniczny. Wybierając nowoczesną energooszczędną pompę z inteligentnym systemem, można nie tylko osiągnąć optymalne parametry pracy i niskie zużycie energii, ale także wydłużyć żywotność urządzenia.

Montaż pomp obiegowych do instalacji CO – co warto wiedzieć?

Instalując pompę obiegową w instalacji centralnego ogrzewania, należy zdecydować, czy będzie ona prowadzona na rurociągu zasilającym, czy powrotnym. Należy określić, czy pompowana ciecz osiąga temperatury lub ciśnienia przekraczające parametry pracy pompy oraz, czy ciśnienie i temperatura mieszczą się w dolnych granicach tolerancji ssania pompy. Zagadnienie to jest bardzo istotne, zwłaszcza z punktu widzenia ograniczania ryzyka wystąpienia kawitacji w niskobudżetowych systemach ciepłowniczych. Pompy CO należy dobierać i montować zgodnie z zaleceniami producenta. Podczas cięcia rury należy uważać, aby nie uszkodzić ścianki rury. Montaż pomp obiegowych do instalacji CO musi być prawidłowo podłączony do zasilania.