Po kilku latach dywany z wiskozy zaliczają spektakularny powrót

Dywany sprawiają, że domy są ciepłe i przytulne. Do ich produkcji wykorzystuje się szeroką gamę materiałów, zarówno naturalnych, jak i wytworzonych przez człowieka. Popytem cieszą się również dywany z wiskozy. Są przyjemne w dotyku, atrakcyjne dla oka i dobrze prezentują się we wnętrzu. Nie są też zbyt drogie, co jest ważnym czynnikiem przy wyborze ich jako produktu do domu. Lepiej jednak wcześniej szczegółowo rozważyć zalety i wady takich dywanów i zrobić to przed zakupem, aby później nie żałować.

Czyszczenie i pielęgnacja dywanów z wiskozy

Przed przystąpieniem do czyszczenia dywany z wiskozy należy zapoznać się z podstawowymi właściwościami tego materiału. Wiskoza to sztuczne włókno wykonane z celulozy. Wizualnie i dotykowo materiał wiskozowy przypomina jedwab, wełnę i bawełnę. Jego pozostałe właściwości są najbardziej zbliżone do właściwości dobrej tkaniny celulozowej, która szybko wchłania wilgoć i nie oddaje jej. Dobrym domowym sposobem jest posypanie dywany z wiskozy solą i delikatne zamiecenie lub odkurzenie. Dzięki temu nasiąknie i usunie drobne zabrudzenia.

Wykorzystanie dywanów w projektowaniu domu

Wykorzystanie dywanów w projektowaniu przestrzennym pojawiło się już dawno temu i tradycja ta jest żywa do dziś. Dywany we wnętrzu spełniają jednocześnie kilka ważnych funkcji. Definiuje estetykę pomieszczenia i jest zarówno dekoracyjnym tłem, jak i rozwiązaniem akcentującym, które wyróżnia się na tle całego wystroju i przyciąga uwagę. Jednocześnie takie elementy wystroju są źródłem dodatkowego komfortu. Zapewnia ciepło pod stopami, chroni podłogi przed zarysowaniami i wgnieceniami, jest dźwiękoszczelna.

Główne zalety dywanów z wiskozy

Dywany z wiskozy mają piękny i atrakcyjny wygląd. Ich wygląd jest bardzo zbliżony do wyrobów z naturalnego jedwabiu. Są one stosunkowo niedrogie, zwłaszcza w porównaniu z cenami dywaników wełnianych i jedwabnych. Wiskoza to włókno syntetyczne, które jest hipoalergiczne i nie powoduje skutków ubocznych. Dlatego takie wykładziny można układać w pomieszczeniach alergików i astmatyków. Runo nie ulega naładowaniu, nie gromadzi ładunków elektrostatycznych i przyciąga bardzo mało kurzu. Jest ogromny wybór wszystkich kolorów. Dzieje się tak dlatego, że wiskoza jest znacznie łatwiejsza do farbowania niż naturalne materiały takie jak jedwab czy wełna. Dywany z wiskozy barwione wysokiej jakości barwnikami nie blakną pod wpływem bezpośredniego działania promieni słonecznych i zachowują swój pierwotny kolor. Włókna wiskozowe są niezwykle miękkie, przyjemne w dotyku, oddychające i lekkie.

W ostatnich latach za zły smak uznano wieszanie dywany z wiskozy na ścianach. Jednak niektóre tkaniny nie powinny być dopuszczone do tupania. Zwłaszcza jedwabne kilimy są nadal bardzo cenione i stanowią dzieła sztuki godne powieszenia na ścianie.