Ośrodek leczenia uzależnień – najważniejsze informacje.

Ośrodek leczenia uzależnień i przerażające statystyki.

Uzależnienia nie są niczym nowym. Były elementem życia wszystkich społeczeństw przez tysiące lat. Jednak obecnie coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, jak ogromny wpływ mogą mieć one na nas i naszych najbliższych. Statystyki nie są zbyt pozytywne. Sam alkohol w Polsce niszczy życie prawie 4 milionów, mieszkańców. Z czego jedna czwarta to osoby bezpośrednio uzależnione. Do tego dochodzą inne używki, a także uzależnienia behawioralne. Dlatego praktycznie każdy ośrodek leczenia uzależnień to olbrzymie ilości pacjentów. Osoby szukające w nich pomocy nie reprezentują szczególnie jakiejś grupy. Znajdują się w nich kobiety, mężczyźnie, młodzi i starsi, tak zwanie ludzi sukcesu, jak i przeciętni przedstawiciele naszego społeczeństwa. Nałóg nie wybiera, natomiast wielu z nas niestety wybiera nałóg, a dopiero później uświadamia sobie, że musi go zwalczyć.

Ośrodek leczenia uzależnień – terapie dla uzależnionych.

Osoba chcąca się wyrwać z sideł nałogu musi na początek odnaleźć miejsce, w którym będzie to możliwe. Niestety samodzielne próby często spełzają na niczym. Aby znaleźć dobry ośrodek leczenia uzależnień można skorzystać z pomocy, jaka znajduje się w każdym mieście mająca na celu profilaktykę nałogów, jak i poszukać odpowiednich miejsc w Internecie, bazując między innymi na opiniach tam znalezionych. Zarówno placówki prowadzone przez państwo, jak i kliniki antyalkoholowe i zajmujące się innymi uzależnieniami to najczęściej taki sam przebieg terapii. Na początek uzależniony musi przyznać samemu przed sobą, jak i terapeutą, że zmaga się z problemem. Jeżeli jest to nałóg polegający na stosowaniu toksycznych używek, warto zrobić odpowiednie badania diagnostyczne wykluczające poważne choroby. Dopiero po „świadectwie” bycia uzależnionym, psycholog lub psychiatra będzie mógł skierować pacjenta na odpowiednią terapię. Może być to terapia indywidualna, jak i grupowa. To, jaka będzie, może wynikać zarówno z potrzeb uzależnionego, jak i oceny skuteczności różnych terapii według terapeuty. Najważniejsze jest jednak, aby po rozpoczęciu terapii osoba walcząca z nałogiem była zmotywowana do jego rzucenia.

Ośrodek leczenia uzależnień – terapie dla rodzin.

Niektóre ośrodki leczenia uzależnień prowadzą także terapie dla bliskich osób będących w sidłach nałogu. Jest to także niezwykle ważne zarówno dla nich, jak i samego uzależnionego, który dzięki nim może mieć jeszcze silniejszą motywację i uzyskać potrzebne mu wsparcie. Poznają one podczas tych terapii mechanizmy uzależnień dowiadują się, co jest problemem, jak mogą sobie z nimi radzić i gdzie jeszcze uzyskać wsparcie.